birşey sormak istiyorum , açıktan 2 yıllık yada 4 yıllık okumak yardım bilgi lütfen

Arkadaşlar normalde 2 yıllık biryerleri tercih edecektim ve gidecektim , fakat ailevi sıkıntılardan dolayı , gitmeme kararı aldım. Annem rahatsız, normalde anneme ben bakıyorum ve bakıcı vs de yok....

Arkadaşlar normalde 2 yıllık biryerleri tercih edecektim ve gidecektim , fakat ailevi sıkıntılardan dolayı , gitmeme kararı aldım. Annem rahatsız, normalde anneme ben bakıyorum ve bakıcı vs de yok. Üniversiteye 2 yıllık bir yerleri yazsam gitsem babam çalışıyor hani ben gidersem dükkanı vs kapatması gerekiyor ,evde durması gerekiyor , ayretten ben de maddi yönden pek yük olmak istemiyorum . Çünkü ben gidersem şehir dışına yurt parası harçlık vs Bakıcı tutsa bakıcı parası vs masraflar zaten çoğalacak .2 tane emekli maaşı var zaten , dediğim gibi bakıcı tutsa 1 tane emekli maaşı bakıcıya gidecek kalan maaşla da hem bana harçlık hemde kendi durumları vs sıkıntıya girecek . Kısacası yani açıktan okumayı düşünüyorum. Açıktan 2 yada 4 yıllık yazmayı düşünüyorum , açıktan okumak nasıl olur yani yada açıktan okucaksan hiç okuma denebilir mi ? Nasıl tercih yapılıyor bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Lise mezunu olarak da kalmak istemiyorum. Fikirleriniz benim için değerli , şimdiden teşekkürler.